Pánské vs. dámské jízdní kolo: jaký je mezi nimi rozdíl?
Na rozdíl od pánských modelů jsou dámská jízdní kola uzpůsobena anatomii ženského těla. Vybrané části dámského kola tak mají poněkud odlišné parametry:
· Geometrie rámu – dámská kola mají obvykle sníženou horní rámovou trubku, což cyklistkám umožňuje pohodlnější nasedání. Rám kola bývají také kratší než u pánských kol. Řídítka jsou tak blíže k sedátku a (zejména) pro jezdkyně menšího vzrůstu činí jízdu pohodlnější.
· Vidlice – ženy jsou méně robustní než muži a průměrně váží méně. Proto jsou pro ně vhodná kola s měkčí pružinou nebo vzduchovou vidlicí umožňující přesné nastavení tuhosti pružení. Díky tomu se vidlice na kolo lépe přizpůsobí tělesné hmotnosti cyklistek.
· Sedlo – dámská sedla jsou kratší a širší, aby cyklistkám zajistily dostatečný komfort při jízdě. Ženy mají stydké kosti širší než muži, čemuž je přizpůsoben i tvar a materiál sedla. Ve střední části mohou být sedla změkčená nebo anatomicky upravená.
· Řídítka – u dámských jízdních kol bývají řídítka většinou užší než u kol pro muže. Společně s kratším představcem umožňují zkrácená řídítka ženám lepší ovladatelnost kola, a to zejména při vyšších rychlostech nebo překonávání členitějšího terénu.
· Gripy – gripy u dámských kol mívají užší průměr, čímž jsou snáze uchopitelně drobnějšími ženskými dlaněmi.
Samotnou kapitolou je vzhled dámských jízdních kol: na rozdíl od pánských modelů kol mívají nápaditější (a barvitější) design, který elegantně sladíte s cyklistickým oblečením, bezpečnostní helmou a jinými doplňky.
Díky originálnímu designu dáte vyniknout svému osobitému stylu, ale zároveň své kolo rozeznáte na první pohled i větší dálky.
Typy dámských kol a pro koho jsou vhodná?
Mnozí příznivci cyklistiky mají za to, že existuje univerzální model kola, které se hodí jak na jízdu po silnicí, tak do strmého přírodního terénu.
Jde však o převládající mýtus: na polní nebo lesní stezku potřebujete jízdní kolo s jinými technickými parametry než na silnici. Jaké jsou mezi koly základní rozdíly?
Horské dámské kolo
Horské dámské kolo mívá robustnější konstrukci, širší pláště, výše položený střed a odpružení pro snazší zdolávání členitého terénu.
Horská kola využijete především na nezpevněných cestách nebo při zdolávání nerovného povrchu, na kterém si chcete užít svižnou a přitom bezpečnou jízdu.
Silniční dámské kolo
Silniční dámské kolo má odlehčený rám, aerodynamický design a užší pláště pro minimalizaci odporu a třetí na upraveném povrchu, se kterým se setkáte na silničních komunikacích.
Silniční kola jsou v městském prostředí velmi populární. Představují ideální řešení pro každodenní dojíždění do práce nebo pro rychlou jízdu na větší vzdálenosti.
Trekové dámské kolo
Dámské trekové kolo kombinuje prvky silničních a horských kol. Tyto modely jsou obvykle vybaveny odpruženou přední vidlicí pro svižnou jízdu na upravených cestách nebo v přírodě.
Treková kola jsou perfektním řešením pro kondiční cyklistky, které chtějí jízdou na kole zpevnit postavu nebo se dostat do lepší fyzické kondice.
Velikost jízdního kola
Velikost kola se měří podle výšky rámu – jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru nového kola. Výška rámu se nejčastěji udává v palcích a odvíjí se od výšky cyklistky.
K určení správné výšky rámu používají prodejci různé „převodní“ tabulky poskytující základní informace o velikostech kol, která jsou dnes na trhu dostupná. Mezi nejžádanější velikosti jízdního kola patří:
· Kola 29“ – aktuálně se s touto velikostí setkáte nejčastěji. Kola o této velikosti jsou vhodná pro cyklistky s postavou od 170 centimetrů.
· Kola 27,5“ – vhodnější pro jezdkyně s výškou postavy pod 165 cm.
Výběr sedla a dalších komponentů na kolo
Jak už víte, dámské sedlo na kolo by mělo být měkčí a v zadní části širší než sedlo pánské, aby ženám poskytovalo potřebnou oporu při jízdě. Nejde však o jediný komponent, který má významný vliv na pohodlí při jízdě.
Při výběru jízdního kola nezapomeňte ani na další výbavu: gripy, nosiče, světla, zámky nebo bezpečnostní vybavení – brýle, přilbu či reflexní prvky.
Všechny tyto doplňky rozhodnou o tom, zda zdárně dorazíte do cílové rovinky a jízda pro vás bude adrenalinovou výzvou nebo spíše utrpením, po kterém se budete dávat ještě pár dalších dní dohromady.
Příslušenství na kolo: nezbytnost každé cyklistky
Kromě základních komponentů je důležité zvážit také příslušenství na kolo, za které budete vděční zejména na delších trasách.
Zaměřte se například na cyklistické brašny, do které schováte doklady, drobnější hotovost nebo klíče. Na cestách vám může přijít vhod i lahev na doplnění tekutin nebo zámek, který zabrání nepoctivcům, aby vám kolo odcizili, jen co jej na chvilku spustíte z očí.
Při výběru dámského kola zohledněte druh povrchu i vlastní preference
Výběr správného dámského kola závisí na nejčastěji typu terénu, který chcete na kole zdolat,, a důvodu, proč si kolo chcete pořídit.
Čím dříve si své cíle ujasníte, tím dříve si dopřejete ničím nezkažený požitek z pohodlné a bezpečné jízdy.