Jak vybrat kliky na kolo: praktický rádce

Jak vybrat kliky na kolo: praktický rádce

Kliky se nacházejí mezi pedály a převodníkem. Zajišťují efektivní přenos energie: při šlapání do pedálů pohání soustavu s řetězem a ozubenými kolečky, tzv. pastorky. Před nákupem nových klik na kolo vezměte v potaz model kola i značku kola, k němuž příslušenství sháníte. Prozradíme, proč je to důležité a jak při nákupu komponentů postupovat.

Kliky na kolo jsou ve specializovaných obchodech k dostání:

·  Jako samostatné doplňkové příslušenství

·  V sadě společně s převodníkem

Bez ohledu na to, pro jakou možnost se rozhodnete, existuje několik parametrů, na které se při výběru klik na kolo zaměřit.

1. Typy klik na kolo podle modelu kola

 Existuje několik kategorií klik na kolo, které nejsou libovolně zaměnitelné. Proto je nutné vědět, pro jaký typ jízdního kola kliky sháníte.

·  Kliky na kolo MTB: Kliky na horská kola jsou odolné a robustnější, aby vás nezradily při zdolávání náročného terénu. Často mají dvojpřevodník, který umožňuje širší rozsah převodů.

· Kliky na silniční kolo: Jsou navrženy pro delší jízdy na asfaltových vozovkách. Na rozdíl od MTB klik jsou kliky pro silniční kola lehčí, abyste při jízdě na rovném povrchu dosáhli vyšší rychlosti.

·  Kliky na dětské kolo: Mají menší rozměry a váží méně, aby je dokázali rozpohybovat i menší cyklisté.

·  Jednopřevodníkové kliky na kolo: Setkáte se s nimi u MTB kol nebo u gravel kol, které jsou vhodné pro sjezd členitějšího terénu.

Silniční kliky Shimano Tiagra
Silniční kliky Shimano Tiagra

2. Délka kliky na kolo

Správná délka klik ovlivňuje celkovou výkonnost při jízdě na kole. Zajišťuje optimální přenos síly, jakmile šlápnete do pedálů. Při hledání odpovědi na otázku „Jak dlouhé kliky na kolo zvolit“ zohledněte opět několik faktorů.

Kliky na kolo se obvykle vyrábějí v rozměrech od 165 do 175 milimetrů. Jedná se o nejčastější varianty, někteří výrobci však myslí i na drobné nebo velmi vysoké cyklisty.

Můžete tak narazit i na kratší nebo naopak delší kliky. Správnou variantu volte podle výšky postavy, resp. délky nohou a typu jízdy:

·  Výška jezdce: Urostlejší cyklisté obvykle většinou potřebují kliky o délce 170–175 milimetrů. Menší jezdci nebo děti se spokojí s kratšími klikami – kolem 165 milimetrů.

  • Typ jízdy: Pro vyjížďky do horského terénu se obecně doporučují delší kliky, protože tento druh povrchu vyžaduje silovější šlapání. V silniční cyklistice převažují spíše kratší kliky: na zpevněných cestách se snažíte dosáhnout co nejvyšší rychlosti – a kratší kliky umožňují vysokofrekvenční kadenci šlapání.

3. Hmotnost kliky na kolo

Každý gram navíc se počítá – a v závodní cyklistice to platí dvojnásob. Proto hmotnost klik řeší zejména závodníci. Lehčí kliky navíc umožňují rychlejší šlapání.

Běžně užívané kliky mají hmotnost v rozmezí 500 až 800 gramů (bez převodníku). Závisí na výrobní surovině. Většinou se pro zhotovení klik na kolo používá ocel nebo hliník, případně kombinace obou materiálů.

·  Ocelové kliky na kolo – jsou těžké, ale zato odolné a cenově výhodné.

·  Hliníkové kliky na kolo – jsou lehčí než ocelové modely, „zlatý cenový střed“

·  Kliky z karbonu a hliníku – kombinují výhody obou materiálu: jsou pevné a lehké, ale připlatíte si za ně.

Hmotnost kliky můžete snížit ještě jedním „trikem“: pořiďte si kliku a převodník jako jeden díl. Toto řešení uvidíte především u závodníků. Rekreační cyklisté si většinou vystačí s běžnými klikami na kolo.

starší model silničních klik s dvojpřevodníkem
starší model silničních klik s dvojpřevodníkem

4.Značky klik na kolo

Kromě délky, materiálu či typu můžete při výběru kliky na kolo sáhnout po osvědčené značce. Mezi nejžádanější modely patří kliky na kolo Shimano a Sram:

·  Kliky na kolo Shimano: jedna z nejoblíbenějších značek, nabízí kliky na kolo pro MTB, silniční i dětská kola.

·  Kliky na kolo Sram: americká inovativní společnost se specializací na výrobku klik pro horská a silniční kola.

 Pokud kromě klik na kolo měníte také řetěz nebo převodník, vyberte si všechny komponenty od jedné značky.

Díly od různých výrobců nemusí být navzájem kompatibilní. Každý z nich totiž může používat jiné rozteče nebo rozdílný počet šroubů, kterými je klika upevněna na převodníku. Když nakoupíte všechno příslušenství u stejného výrobce, těmto nesnázím se spíše vyhnete.

Další praktické tipy pro nákup a údržbu klik

Závěrem připojujeme i tři praktické rady, které vám při výběru klik na kolo mohou přijít vhod:

·  Ujistěte se, co všechno je obsahem balení – pokud naznáte, že nazrál čas pro výměnu klik i ložisek, zeptejte se, zda jsou součástí balení. Často se ložiska s klikami nedodávají a musíte je přikoupit zvlášť.

·  Nezapomeňte na cyklo nářadí – stahováky z tvrzené oceli vám (de)montáž kliky na kolo výrazně usnadní. Před začátkem údržby se ujistěte, že máte potřebné vybavení po ruce.

·  Neutrácejte zbytečně – při nákupu klik na kolo můžete ušetřit značné částky. Stačí nepodlehnout reklamě a nevybírat si to nejdražší vybavení. Kliky na kolo seženete i v bazaru – za výhodné peníze a často v dostačujícím stavu pro vaši jízdu.

Pokud nechcete za příslušenství utrácet zbytečně mnoho, vyberte si náhradní komponenty pro své kolo u nás na Cyklobazaru.