Jak funguje elektrokolo – co byste měli vědět
Elektrokolo funguje na principu asistovaného šlapání: nutnosti šlapání do pedálů do jízdy vás sice nezbaví, ale výrazně vám ulehčí, zejména na dlouhých či náročnějších trasách. Princip je jednoduchý: čím více šlapete, tím větší výkon z motoru získáte.
Elektrokola jsou naprogramována na maximální rychlost, kterou udává platná legislativa. V Evropě mohou elektrokola jezdit rychlostí nejvýše 25 km/ hod. Maximální povolený výkon je 250 wattů.
Jak funguje elektrokolo napoví jeho základní součásti, mezi které patří:
- Motor: Pohání elektrokolo. Bývá umístěn v zadním nebo předním náboji kola, případně ve středovém pohonu.
- Baterie: Zdroj energie pro motor. Dojezd elektrokola se odvíjí od kapacity akumulátoru, která se měří ve watthodinách. Na výkonnějším elektrokole ujedete při jednom nabití až 150 kilometrů, takže klidně můžete naplánovat delší trasy bez obav, zda dojedete do cíle.
- Kapacita akumulátoru: Udává se v ampérhodinách (Ah). Průměrná kapacita akumulátoru se většinou pohybuje kolem 10–11 Ah. Obecně platí: čím je kapacita vyšší, tím déle baterie při jízdě vydrží.
- Řídicí jednotka: Umožňuje regulaci intenzity dopomoci motoru během jízdy. Moderní elektrokola jsou standardně vybavena displejem, na kterém si pohodlně zobrazíte údaje o jízdní rychlosti, kapacitě baterie a dalších užitečné informace.
Typy elektrokol a pro koho jsou vhodné
Na českém trhu jsou dnes k dostání různé druhy elektrokol – záleží na náročnosti trasy i vašich individuálních preferencích. Rozlišujeme:
- Horská elektrokola (MTB): Jsou navržena pro jízdu na přírodním členitém povrchu. Ideální pro cyklisty, kteří mají rádi výzvy, ale bez dopomoci si do terénu netroufají.
- Městská elektrokola: U těchto elektrokol kladou výrobci důraz především na pohodlí, abyste se na nich mohli pohodlně projet ulicemi nebo si dojet pro menší nákup do nedalekého obchodu. Součástí výbavy jsou i blatníky nebo košíky, které usnadňují jízdu městem a převážení menších předmětů.
- Gravel a krosová elektrokola: Tyto modely umožňují pohodlnější jízdu na různých typech povrchů. Pokud občas rádi vyměníte udržovanou cyklostezku za nezpevněnou cestu, tento druh elektrokola je pro vás jako stvořený.
- Cestovní elektrokola: Disponují lehčí konstrukcí a odnímatelným akumulátorem, což oceníte, pokud své kolo přepravujete na větší vzdálenost – například na dovolené.
Elektrokola jsou vhodné pro nenáročné kondiční jezdce nebo starší cyklisty, kteří si i navzdory vyššímu věku či různým zdravotním obtížím chtějí nadále užívat radost z jízdy v sedle.
Výhody a nevýhody elektrokol
Elektrokolo představuje kompromis mezi klasickým jízdním kolem a motorkou: na rozdíl od ní se šlapání sice úplně nevyhnete, ale díky motoru nemusíte všechnu práci odřít sami.
Z principu fungování elektrokola vyplývají i některé (ne)výhody:
Výhody:
- Snazší jízda: Motor vám poskytne oporu při šlapání, takže se při jízdě tolik neunavíte a výrazně zvýšíte šanci, že zdárně dorazíte až do cílové rovinky.
- Delší dojezd: S výkonnou baterií ujedete při jednom nabití desítky kilometrů, takže si můžete vyzkoušet i trasu, na kterou byste si jinak možná netroufli.
- Ohleduplnost k životnímu prostředí: Elektrokola představují alternativu k automobilům se spalovacími motory. Neznečišťují ovzduší a nezatěžují životní prostředí.
Nevýhody:
- Vyšší hmotnost: Motor a baterie zvyšují celkovou hmotnost elektrokola. Manipulace s elektrokolem – například při přenášení nebo cestování vlakem – vyžaduje více síly.
- Potřeba dobíjení a výměny baterie: Baterii elektrokola musíte dobíjet, nejlépe po každé trase. Jednou za několik let je také nutné akumulátor vyměnit. Průměrná životnost baterie se pohybuje v rozmezí 8–10 let.
- Vyšší cena: Za kvalitní elektrokolo si v porovnání s klasickým jízdním kolem připlatíte. Počáteční investice se však rychle zúročí, pokud na elektrokole jezdíte pravidelně.
Jak vybrat elektrokolo
Při výběru elektrokola se zaměřte na několik základních faktorů:
- Typ elektrokola: Vybírejte podle náročnosti terénu. Pro dojíždění do práce si vystačíte s městským elektrokolem; pro nejnáročnější terény jsou určena horská elektrokola.
- Kapacita baterie: Zamyslete se, zda většinou vyrážíte na delší, nebo naopak kratší trasy. Pokud jezdíte na elektrokole například do práce vzdálené pár kilometrů od domova, vystačíte s akumulátorem o nižší kapacitě.
- Celková hmotnost: Lehčí model oceníte při pravidelném přenášení. Pokud elektrokolo přenášíte málokdy, vyšší hmotnost vás tolik nelimituje.
- Cena: Solidnější elektrokolo v základní výbavě seženete přibližně za 20–25 tisíc korun (samozřejmě i více). Pokud chcete šetřit svůj rozpočet, vyberte si elektrokolo z bazaru, které často pořídíte za výhodnou cenu a ve skvělém technickém stavu.
Nezapomeňte na správné vybavení
Při první jízdou na elektrokole se ujistěte, že máte veškeré potřebné vybavení. Mezi nezbytné doplňky patří:
- Helma pro ochranu hlavy, zejména při vyšších rychlostech.
- Světla či jiné bezpečnostní prvky, se kterými zvýšíte šanci, že dojedete do cíle bez poranění.
- Správné cyklistické oblečení, které vám poskytne dostatečný komfort při jízdě, zejména pokud vás na cestách překvapí déšť nebo silný vítr.
Jak jezdit na elektrokole
Před první jízdou si připomeňte několik základních tipů:
· Pamatujte, že každá baterie má omezenou kapacitu. První jízdu si raději rozdělte na kratší úseky, například se zastávkou u nabíjecího stojanu pro elektrokola.
· Vyrážejte s plně nabitou baterií. Pokud si nejste jistí celkovou délkou trasy, přibalte si na cesty nabíječku.
· Jezděte rovnoměrně. Časté rozjíždění a brzdění spotřebuje větší množství energie.
Nejlepší značky elektrokola
Mezi oblíbené značky elektrokol dostupné na českém trhu patří:
Elektrokola z dílny renomovaných výrobců najdete také na Cyklobazaru. Prohlédněte si aktuálně nabízená elektrokola a vyberte si model, se kterým ujedete nespočet dalších kilometrů.